Jaka strugarka do drewna mokrego i suchego?
Drewno jest szeroko wykorzystywane do produkcji mebli, elementów wyposażenia mieszkań, a także na potrzeby budownictwa. W zastosowaniach związanych ze stolarstwem i ciesielstwem często potrzebne są właściwie wykończone powierzchnie, zapewniające możliwość uzyskania dużej dokładności, ale także struktury, którą łatwo będzie przygotować do impregnacji lub malowania. Sposobem na wykonanie materiału o odpowiednich parametrach jest zastosowanie prawidłowo dobranej strugarki do drewna mokrego lub suchego. Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniom tego typu i zorientujmy się, na co warto zwrócić uwagę.
Czym są strugarki do drewna i dlaczego są potrzebne?
Drewno opuszczające tartak może być przecięte na traku i oferowane jako tarcica obrzynana tj. wykończona z czterech stron lub nieobrzynana, a więc z nieobrobionymi bokami. Poszczególne rodzaje tarcicy – deski, krawędziaki czy belki lub łaty – nie są jednak przygotowane z wystarczającą w wielu zastosowaniach dokładnością. Sposobem na jej uzyskanie jest struganie powierzchni odpowiednimi nożami, co gwarantuje zarówno dobrą gładkość boków, jak i precyzyjne dopasowanie wymiarów gotowego elementu. Obróbka tego typu może być prowadzona na rozmaitych typach strugarek – dwustronnych zwanych grubościówkami, a także strugarkach czterostronnych lub niekiedy trzystronnych, jeśli powierzchnia dolna nie musi być poddawana takim zabiegom. Użycie maszyn czterostronnych znacznie przyspiesza cały proces obróbki.
Czym powinna charakteryzować się dobra strugarka?
Podstawowe parametry strugarki to m.in. szerokość strugania. Ważne także wymiary stołu, związane z maksymalną długością obrabianych elementów. W zastosowaniach przemysłowych liczy się wydajność, a więc prędkość skrawania. Pod względem jakości znaczenie ma liczba montowanych na wale noży. W przypadku obróbki drewna mokrego opory pracy są znacznie większe niż przy drewnie suchym, dlatego pożądane są urządzenia o większej mocy. Ważny będzie też bardziej wytrzymały mechanizm posuwu, konieczny ze względu na duży ciężar drewna o znacznej wilgotności.