Czym charakteryzuje się maszyna stolarska wieloczynnościowa?
Wieloczynnościowa maszyna stolarska może skutecznie zastąpić kilka niezależnych urządzeń, które nie tylko bywają duże, więc zajmują sporo miejsca w pracowni, ale i nie zawsze w pełni wykorzystuje się ich moce przerobowe. Kiedy i dlaczego warto wybrać wieloczynnościową maszynę stolarską? Jakie korzyści zapewnia? Dowiesz się tego w dalszej części naszego wpisu.
Specyfika i zastosowanie wieloczynnościowych maszyn stolarskich
Każdy zakład stolarski musi posiadać odpowiednio wyposażone zaplecze sprzętowe. Zwykle jest to co najmniej kilka specjalistycznych maszyn, które trzeba nie tylko kupić, co wiąże się z często niemałym wydatkiem, ale również znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i dbać o ich konserwację. Alternatywę stanowią maszyny stolarskie wieloczynnościowe, które zastępują wiele różnych sprzętów.
Zakłady stolarskie, przede wszystkim te zajmujące się obróbką drewna litego, wykonują szereg czynności związanych z cięciem, przecinaniem skrawaniem czy wierceniem. Wszystkie te prace można wykonać na jednej maszynie, gdyż maszyny wieloczynnościowe łączą w sobie różne funkcje. Umożliwiają realizację zadań, które wymagałyby zastosowania pięciu różnych maszyn, np. pilarki, wyrówniarki, grubościówki do drewna, frezarki i wiertarki. Spotyka się też modele o mniejszej liczbie funkcji, np. pilarko-frezarki.
Wieloczynnościowe maszyny stolarskie to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla stolarni, w których wykonuje się mniejsze partie elementów i nie ma konieczności jednoczesnego korzystania z dwóch czy trzech funkcji.
Korzyści z zastosowania wielofunkcyjnych maszyn stolarskich
Wielofunkcyjna maszyna stolarska to przede wszystkim możliwość zmniejszenia kosztów wyposażenia stolarni. Pozwala też na redukcję wydatków na eksploatację maszyn, konserwację czy wykorzystanie energii elektrycznej do ich zasilania. Jedna maszyna zastępuje kilka urządzeń, co z kolei wiąże się z oszczędnością przestrzeni. Można też ograniczyć liczbę pracowników obsługujących sprzęt. Istnieje możliwość wykonania gotowego elementy na jednej maszynie, co wpływa też na skrócenie czasu produkcji pojedynczych elementów.